Wsparcie .htaccess
Plik .htaccess jest plikiem konfiguracyjnym serwera Apache umożliwiającym zdecentralizowane zarządzanie dokumentami umieszczonymi w katalogach serwisu WWW. Mówiąc prościej, jest to plik, dzięki któremu użytkownik może samodzielnie konfigurować zachowanie serwera w obrębie niektórych parametrów. Za jego pomocą można zabezpieczyć dostęp do strony, ustalić sposób reagowania na poszczególne błędy, zdefiniować stronę główną itp. Oznacza to tyle, że użytkownik, posługując się plikiem tekstowym .htaccess, może ustawić parametry zachowania elementów znajdujących się w tym samym katalogu (i jego podkatalogach), co plik .htaccess.
Plik .htaccess, jako zewnętrzny plik konfiguracyjny, jest zarządzany przez użytkownika serwera, a nie przez administratora, dlatego warto bliżej zapoznać się z zasadami tworzenia tego pliku.
.htaccess – wskazówki techniczne
.htaccess tworzony jest w edytorze tekstu. W dokumencie wpisywane są kolejno dyrektywy, które określają funkcjonowanie serwera. Należy przy tym pamiętać, że znak enter jest bardzo istotnym elementem składni, dlatego każda wprowadzona komenda musi być zakończona znakiem enter.
Tworząc plik .htaccess, należy również wiedzieć, że nie wszystkie dyrektywy mogą być dostępne z tego poziomu.
Przykładowo w mod_alias dyrektywy Alias, AliasMatch, ScriptAlias oraz ScriptAlias mogą być stosowane tylko w pliku konfiguracyjnym serwera, więc próba wpisania ich do pliku .htaccess skończy się błędem. Ale już Redirect, RedirectMatch, RedirectTemp oraz RedirectPermanent według dokumentacji mogą być stosowane w plikach .htaccess. Jeśli zaś chodzi o mod_rewrite, z poziomu plików .htaccess działają wszystkie dyrektywy, które w dokumentacji mają adnotację 'Override: FileInfo'.
Przykładowe ustawienie zabezpieczenia strony przy użyciu .htaccess
AuthName – parametr określający typ autoryzacji, zawartość nawiasów będzie wyświetlana
Access [valid-user|users|groups] – parametr odpowiadający za określenie uprawnionych do dostępu.
np.:
AuthName "Podaj hasło"
Access allow all valid-user